Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Алеко Константинов”, гр. Правец е средно учебно заведение с чуждоезиков профил и с четиридесетгодишна история, в която традиция и новаторство се съчетават в един хуманитарен дух.
Наша задача е също така да подготвим подрастващите за национално и европейско гражданство, именно чрез езиковото обучение по английски, френски, немски, руски, италиански и испански език.
Работата по редица проекти допринася за междукултурния диалог, за личностното обогатяване на ученици и учители чрез иновативни методи, презентации, ролеви игри, творчески ателиета.
Богатият ни положителен опит в проекти, програми и инициативи, придобит през годините:
2001-2002 г.
Съвместен изследователски проект с Езиковата гимназия в Пловдив на тема „Лагерите в тоталитарната система“ с награда посещение на концентрационния лагер в Бухенвалд. Координатор на проекта – Гетко Гечев, преподавател по история.
от 2003 до 2016 г.
Партньорство и регулярен двустранен обмен със средно училище в Бад Либенщайн, Германия.
Координатори на проекта – Виолета Гечева, Иванка Димова, Величка Йорданова, учители по немски език.
2005-2007 г.
Проект Helping Kids за занимания с деца в предучилищна възраст, както и с децата от Дома за деца лишени от родителски грижи „Св. Иван Рилски”, с. Разлив. По-големите ученици обучават по-малките по английски и помагат да придобият начални компютърни умения. Много от дейностите стават достояние и на жителите от Правец, Ботевград и Етрополе, откъдето са по-голямата част от учениците на гимназията.
Координатори на проекта – Мария Христова, учител по английски език, Нелка Генова, учител по информационни технологии.
2008-2009 г.
Два интердисциплинарни международни проекта на немски език:
„Не да мразим, а да обичаме сме на този свят“, финансиран от фондация Europeans for Peace и „Родината си носим в сърцето“, разглеждащ Втората световна война като причина за миграционните процеси и участващ за наградата „Карл Велики, Аахен.
Целта на проектите е участниците да проучат, съберат информация и изследват тази част от българската история, която разглежда живота и съдбата на българските евреи през Втората световна война. Бяха прочетени много документални книги, проведени много интервюта с видни български политици и български евереи от Израел, за да се подготвят материалите, които бяха представени на организирана конференция пред широк кръг публика.
Голяма част от тези материали са преведени на немски език, защото на по-късен етап се представиха пред ученици и учители от партньорското ни училище от Бад Либенщайн, Германия.
Координатори на проекта Гетко Гечев, преподавател по история и Виолета Гечева, преподавател по немски език.
2007-2009 г.
Многостранен проект към секторна програма Коменски на тема „Гласът на жените през вековете”, с партньорски училища от Испания, Финландия, Румъния и Турция. Проектът приключва успешно с публикуване на сборник с изследователските материали на всяка една страна партньор на книжен и електронен носител.
Координатор на проекта – Стоянка Димитрова и екип от учители по английски език, информационни технологии и математика.
2009-2010 г.
Гимназията печели проект за прием на езиков асистент, отново към секторна програма Коменски – млада преподавателка французойка, която се занимава с извънкласни дейности в клуб Театър и клуб по Четене.
Септември 2010 г.
Екип от 24 ученици и двама преподаватели участват в програма Евроскола в Страсбург. Еднодневната симулация на работа на младежки Европейски парламент е прекрасна инициатива, която събира не само младежи от различни страни, но и среща различни култури и традиции. Разискването на теми, свързани с европейското бъдеще, с нашия общ европейски дом ангажира младите хора, мотивира и безспорно ги прави по-отговорни към себе си и обществото.
Ръководители на екипа – Цветанка Щерионова, директор, Нели Тенева, учител по френски език и Мария Христова, учител по английски език.
2011-2013 г
Гимназията работи по проект за многостранно партньорство Коменски към секторна програма Учене през целия живот. Темата на проекта е „Активни европейски граждани за устойчиво развитие” с работен език френски. Заедно с партньорски училища от Франция, Италия, Германия, Румъния и Турция разработихме сайт Citactifs, в който споделяме опит и идеи от извършените дейности.
Координатор на училищния екип – Нели Тенева, учител по френски език, заедно с учители по френски, английски, география, философия, информационни технологии, математика и български език и литература.
2011–2013 г.
Mеждународен проект „Цели на хилядолетието за развитие“, който включва редица дейности в посока запознаване, размисъл и идеи за разрешаване на проблеми, които хората срещат днес като бедност, глад, лошо здраве и болести, лошо образование. Училищен координатор – Стоянка Димитрова, учител по английски език.
2011 – 2014 г.
Международен проект „Европейски куфар на разширението” има за цел да допринесе за въвеждането и реализацията на ценностите на ЕС за постигане на балансирано и устойчиво развитие в образователните системи на страните от Европейския съюз; да спомага за изграждането у младите хора на умения в Европейски дух на инициативност, толерантност и човеколюбие. В него участват учители от България, Германия, Хърватска и Франция.
Координатор на проекта – Виолета Гечева, учител по немски език.
Февруари-март 2012 г.
Двустранен обмен с гимназия Марта Зомерс в Брюксел. Предмет на изследването и съвместната работа са комиксите, а темата е „Героите от комиксите в света на технологиите и междукултурното общуване”. През март 2012 г., белгийските партньори връщат визитата и темата на проекта продължава, прекроена в творчески ателиета. Рисуването на Тинтин и Бай Ганьо върху тениски е един от крайните продукти на общия проект.
Училищни координатори – Нели Тенева, учител по френски език и Радост Христова, учител по математика и английски език.
2012–2013 г.
Участие на над 10 ученици от гимназията в обучителни лагери на MIJARC, Международно движение на селска и градска младеж в България, Румъния, Полша, Белгия, Португалия.
2012 г.
Поредният спечелен европейски проект за посещение на Европейския парламент и неговото седалище в Брюксел. Приятните емоции и преживявания поставят достоен финал на изявите в чест на юбилейната 30 годишнина на гимназията.
Ученици и учители присъстват на презентация за историята и създаването на Европейския съюз, етапите на развитие и структурата на европейските институции. Вторият етап на визитата е Парламентариума, център за посетители на Европейския парламент. Чрез интерактивни методи и със средствата на новите технологии, посетителят се превръща в участник в експозицията.
Ръководител на проекта – Цветанка Щерионова, Директор на гимназията.
Ръководител на проекта – Цветанка Щерионова, Директор на гимназията.
Програма Младежта в действие, Младежки обмени
20 ученици участват в международен летен лагер в Правец, на тема „Believe in You(th) – Create the Europe of tomorrow” към секторна програма „Младежта в действие”, с работен език английски. Участват още младежи от Германия, Франция, Румъния и Турция.
В сътрудничество с младежка програма MIJARK Международно движение на селска и градска младеж;
Март 2014 г.
Участие в програма Евроскола. За втори пореден път училището печели квота за симулация на работата на ЕП в Страсбург за 24 ученици и 2 учители, които стават евродепутати за един ден.
Ръководители на екипа – Цветанка Щерионова, директор, Нели Тенева, учител по френски език и Стефка Атанасова, учител по английски език.
2015-2016 г.
Проект СТАРТ по програма Еразъм+, Ключова дейност 1 – Индивидуална квалификация на учители по чужд език, математика, химия и философия във Великобритания, Франция и Малта.
Координатор на проекта Стоянка Димитрова, учител по английски език.
2015- 2016 г.
Белгийски скаути в ПГПЧЕ в две поредни години. 28 белгийски скаути, ученици и учители от ГПЧЕ „Алеко Константинов” участват в съвместен проект за освежаване на общежитието на гимназията. Белгийската скаутска организация Жер дьо Лан, съвместно с българските ученици извършват ремонтни дейности по боядисване на коридори и врати на втори и трети етаж на общежитието, където са и настанени. Това е само една от целите на проекта, а другата е да промотират изучаването на френски език като предоставят възможност на българските младежи да практикуват езика на Молиер.
Училищен координатор – Нели Тенева, учител по френски език и Цветан Милев, учител по предприемачество.
2015-2017 г.
Международен проект Fit for work in Europe към програма Еразъм+, Ключова дейност 2, с работен език английски. Проектът е съвместно начинание на средни училища от Германия, Турция, Испания, Франция с основни цели: предоставяне на информация на участниците в проекта относно предварителната подготовка при кандидатстване за работа, допринасяне към идеята за изграждане на европейска система за развитие на уменията и квалификацията на завършващите среден етап на обучение преди да започнат професионалната си кариера, запознаване с изискванията и развитието на европейския пазар на труда, усвояване на основни умения посредством иновативни методи, обсъждане проблемите на международния пазар на труда, кариерно развитие, младежката безработица.
Училищен координатор – Стефка Атанасова, учител по английски език и екип от учители по икономика, английски език, френски език, информационни технологии.
2015-2017 г.
Mеждународен проект Education + към програма Еразъм+, Ключова дейност 2. Участват училища от Словения, Италия и Естония. В проекта са заложени основни дейности за съвместна работа в направленията: „Международни срещи” и „Международна учебна, преподавателска и обучителна дейност”, съобразени с основните цели на проекта, а именно: развитие на социални и граждански компетентности, обучение в предприемачество, развитие на творческите заложби, иновации и поемане на риск. Съвместната работа предвижда и допълнителен проект в платформата Etwinning.
Училищен координатор – Стефка Атанасова, учител по английски език и екип от учители по икономика, информационни технологии, математика.
2018-2021 г.
Международен проект съвместно с партньорски училища от Германия, Франция, Естония и Хърватия, на тема: „Encouraging Europe through Culture and Commerce“ по програма Еразъм +, Ключова дейност 2. Целта на проекта е да се дефинира понятието култура по начин, с който да се поощри развитието на икономиката в съответните общини на база културно и историческо наследство с краен продукт дигитално ръководство за културното и историческо наследство на страните партньори по проекта.
Училищен координатор – Стефка Атанасова, учител по английски език и екип от учители по икономика, английски език, френски език, информационни технологии.
2019-2020 г.
Проект ИКАР към програма Еразъм +, Ключова дейност 1 за иновации в обучението по чужд език, история, предприемачество и индивидуални квалификационни курсове във Великобритания, Ирландия, Франция, Испания, Италия, Малта.
Координатор на проекта Стоянка Димитрова, учител по английски език.
Януари 2020 г.
Трето участие в програма Евроскола. Екипи от 24 ученици и 2 учители от училища във всички страни-членки на ЕС прекарват 1 ден в Европейския парламент в Страсбург, където участват в симулация на неговата работа, разискват и разиграват гласуване по въпроси от интерес за Европейския съюз в рамките на Младежкия европейски парламент.
Част от програмата е посещение на Съвета на Европа и запознаване с неговите цели, постижения и органи.
Ръководители на екипа – Соня Делийска, заместник-директор, Нели Тенева, учител по френски език и Цанко Цолов, учител по история.